مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی

مهاجرت از کشور و خانه خود برای آغاز یک زندگی تازه می تواند از مهم ترین تصمیم های یک فرد باشد.مهاجرت یک تصمیم پر هزینه و زمان بر است که باید قبل از هر اقدامی برای آن اطلاعات کاملی از مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی داشته باشید و ممکن است با حقایقی روبه رو شوید که برایتان خوشایند نباشد از جمله:بالا بودن هزینه های تحصیل و لوازم مصرفی زندگی،احساس غربت و دلتنگی برای خانواده،رفتار و نگاه های آزاردهنده بومیان آن منطقه نسبت به مهاجرین و پناهندگان.از این رو در ادامه این مطلب به بررسی مزایای مهاجرت و معایب آن پرداختیم با ما همراه باشید.

در زندگی امروزه کلمه مهاجرت، بورسیه تحصیلی،اپلای به دانشگاه های معتبر خارجی زیاد شنیده میشود و تعداد زیادی از دانشجویان به فکر مهاجرت و تحصیل در یک کشور خارجی هستند. حال این سوال پیش می آید که چرا بسیاری از جوانان به فکر ادامه تحصیل در یک کشور دیگر هسنتد و آیا مهاجرت تحصیلی همان مسیری است که دانشجویان به دنبال آن هستند؟

مزایای مهاجرت تحصیلی

مزایای مهاجرت تحصیلی:

بالا بردن دانش و تحصیلات

یکی از مهم ترین دلیل افراد برای مهاجرت تحصیلی بالا بردن و ارتقا سطح تحصیلات است. ممکن است امکان رشد و پیشرفت در شهر یا کشور محل زندگی افراد فراهم نباشد.همچنین کیفیت و سطح پایین سیستم آموزشی کشورمان نسبت به مراکز آموزشی خارجی هم از دلایل بی رغبتی دانشجو نسبت به ادامه تحصیل است که حتی با داشتن مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاه بار علمی و سواد آنچنانی به فرد اضافه نشده باشد. از این رو فرد پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه نسبت به رشته ای که در آن وقت و انرژی گذاشته شغلی پیدا نمیکند. اما با مهاجرت و تحصیل در دانشگاه های معتبر خارجی امکان استفاده از بهترین خدمات تحصیلی و مدرک معتبر و با ارزش از این دانشگاه ها و هم چنین بازار بین المللی برای کار فراهم میشود. که خود آن از بهترین مزایای مهاجرت تحصیلی محسوب میشود.

استفاده از بورسیه تحصیلی

امکان تحصیل رایگان و بورسیه شدن در دانشگاه های معتبر یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی به شمار می آید که فرصت تحصیل در دانشگاه های خارجی را برای افراد فقیر و یا غنی فراهم میکند.ممکن است از همان ابتدای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی واجد شرایط دریافت کمک هزینه های دانشگاهی باشید و یا با گذشت چند ترم بتوانید فاند و وام دانشجویی دریافت کنید. اما توجه داشته باشید که بورسیه شدن لازمه آن شایستگی تحصیلی و رزومه خوب می باشد و نمی توان با داشتن نمرات و معدل کم توقع بورسیه شدن را داشت.

به دست آوردن فرصت های شغلی جدید

پیدا کردن شغل ایده آل و مناسب فرد از مزایای مهاجرت تحصیلی به شمار میرود، معمولا تحصیل در دانشگاه های خارجی از آن جایی که با تجربیات عملی و آکادمیک بالایی همراه است، می تواند زمینه ساز خوبی برای ساختن موقعیت شغلی باشد و آینده ی بهتری در زمینه کاری رقم زد. در ضمن برخی از کشورها به فارغ التحصیلان این اجازه را می دهند تا بعد از به پایان رساندن دوران تحصیل خود، در کشور مذکور مانده و مشغول به کار شوند.

گرفتن اقامت دائم در کشور در حال تحصیل

فرض کنید که تحصیل در کانادا را انتخاب کرده و می خواهید در این کشور در یکی از مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد و یا کارشناسی مشغول به تحصیل شوید. اگر بعد از دوران تحصیل خود بتوانید یک کار و شغل مناسب با رشته تان پیدا کنید احتمال آنکه اقامت دائم کشور کانادا را دریافت کنید چندین برابر افزایش پیدا خواهد کرد. این یکی از راحت ترین راه های دریافت اقامت دائم در کشورهای خارجی می باشد.

اقامت دائم تحصیلی

یادگیری زبان جدید :

یادگیری یک زبان بین المللی ویا یک زبان خارجی می تواند در روند مهاجرت تاثیر به سزایی داشته باشد. امروزه با توجه به جهانی شدن ارتباطات و موقعیت های که برای افراد پیش می آید چه شغلی و یا چه کمک گرفتن در امر تحصیل برای تعامل بیشتر با دنیای بیرون به یک زبان دیگر نیاز است.

به همین علت دانشجویان بین المللی میتوانند به یک یا دو زبان و یا حتی بیشتر در زمان تحصیل در خارج کشور به مهارت و رزومه خود اضافه کنند.

آشنایی با فرهنگ و رسومات دیگر کشور ها:

از مزایای مهاجرت تحصیلی آشنا شدن با فرهنگ و آداب و رسوم دیگر کشوهاست حالافرقی ندارد مقصد مهاجرت کجا باشد، چه اروپا باشد چه آسیا و یا آفریقا هر کدوم میتواند چالشی جدید برای ایجاد ارتباط و افزایش دایره اجنماعی باشد و باعث کسب تجربه های متفاوت و شیرین شود.

روبه رو شدن با چالش های جدید و افزایش اعتماد به نفس

زمانی که به مهاجرت تحصیلی می اندیشید در واقع با این واقعیت روبه رو می شوید که با ترس خود در برابر رویارویی با چالش های جدید از جمله دوری از خانواده،اثبات توانایی های فردی،پیدا کردن دوستان جدید و هماهنگی با سیستم آموزشی آن کشور مقابله کردید و پیروز شدید .افرادی که به صورت مستقل زندگی می کنند می توانند به خوبی از عهده مسئولیت ها برآیند و مشکلاتی که با آن مواجه می شوند را به خوبی حل کنند. این توانمند شدن در حل مشکلات و برخورد عاقلانه با آنها از جمله مزایای مهاجرت تحصیلی در خارج است. تقویت اعتماد به نفس، تقویت استقلال مالی و شخصیتی هم از جمله مزایای مهاجرت به شمار میرود.

معایب مهاجرت تحصیلی:

تا به این جا در مورد مزیت های تحصیل در خارج از کشورگفته شد . بهتر است جانب حق را رعایت کرده و در مورد معایب آن نیز نکاتی را به شما یادآوری کنیم. فاکتورهایی که می توانند به راحتی به موضوعی عذاب آور و سخت برای دانشجو تبدیل شود و در نهایت فرد به این نتیجه میرسد که ادامه تحصیل در دانشگاه خارج برای او غیر قابل تحمل است و باید به کشور خود بازگردد.

معایب مهاجرت تحصیلی

بالا بودن هزینه های تحصیل

یکی از مسائلی که باعث شده تحصیل در خارج از کشور برای بسیاری افراد، تنها در حد یک رویا باقی بماند بالا بودن هزینه های تحصیل و زندگی در یک کشور خارجی است. هزینه هایی از جمله شهریه دانشگاه،هزینه ویزا،بیمه دانشجویی، هزینه خوابگاه، هزینه خوراک و لباس، تجهیزات درسی و… پرداختی سنگینی بر دوش شما و حتی خانواده خواهد گذاشت. البته برای کاهش هزینه تحصیل راه های متفاوتی میتوان معرفی کرد که یکی از آنها بورسیه است. افرادی که رزومه قوی و نمرات خوبی داشته باشند شرایط دریافت بورسیه را دارند.

بسیاری از این هزینه ها از توان مالی افراد خارج است و ممکن است مهاجرت و تحصیل در دانشگاه های خارج در حد یک رویا باقی بماند. پس بهتر است با این واقعیت کنار آمده و بودجه لازم برای مهاجرت را از قبل آماده کنید. در حال حاضر دانشگاه های دولتی آلمان ترکیه هزینه های نسبتا ارزانی را از دانشجوهای بومی دریافت میکنند و این نسبت به دانشگاه های آمریکا و انگلیس به صرفه‌تر و قابل دسترس‌تر است.

احساس غربت

غربت با توجه به تعداد دوستان یا بستگانی که فرد در کشور جدید دارد، فرق می‌کند. تحمل شرایط و احساس دلتنگی برای خانه و خانواده یکی از مشکلات اساسی  مهاجرت تحصیلی است. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی افراد می‌توانند خیلی راحت‌تر با اعضای خانواده خود ارتباط برقرار کنند. مهاجرپذیری یک کشور و فرهنگ آن در احساسات مهاجران تأثیر زیادی خواهد داشت. مهاجرت تحصیلی و احساس دلتنگی در کشور جدید با توجه به شخصیت فرد و نحوهٔ برخورد آن با مشکلات بعد از مدتی حل خواهد شد.

همچنین روان نبودن زبان و ضعف در صحبت کردن با یک زبان دیگر باعث مشکل عدم برقراری افراد با دیگر افراد و دانشجو های دانشگاه میشود. از این رو باید قبل از مهاجرت تحصیلی به فکر چالش های این چنینی باشید و خود را برای مهارت های زبانی به غیر از انگلیسی برای تحصیل در خارج آماده کنید.

نژادپرستی و نگاه های آزاردهنده

از مشکلاتی که شاید برای برخی افراد ناراحت کننده به نظر برسد، نگاه هایی است که به افراد خارجی می شود. مهم نیست که یک نفر در چه سطح علمی باشد و یا چه جایگاه اجتماعی داشته باشد ، در هر صورت به او به عنوان یک فرد خارجی نگاه می شود و برخی افراد، خارجی ها را مانند یک عامل خطر و یا یک عامل تهدید می بینند بهتر است کشورهایی را برای تحصیل انتخاب کنید که نگاه این چنینی به دانشجویان خارجی ندارند؛ در این شرایط با آرامش روحی و روانی بیشتری می توان به فکر ادامه تحصیل بود.

جمع بندی

و در آخر مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور تاثیر بزرگی در آینده هر فردی دارد پس بهتر است با دید بازتری نسبت به این مسئله نگاه کنید.مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی را کامل بررسی و قبل از هر اقدامی با یک مشاور در زمینه مهاجرت تحصیلی گفت وگو کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *